Panguipulli og Huilo Huilo – mellem sø, skov og vulkaner
Panguipulli ligger smukt ved bredden af søen af samme navn og byder på en charmerende atmosfære med blomstrende altankasser og liv langs hovedgaden. Byen fungerer som et hyggeligt udgangspunkt for oplevelser i den sydlige del af Los Ríos-regionen, hvor natur og kultur mødes i perfekt balance.
Kun 56 kilometer herfra finder man Huilo Huilo, et imponerende privat biosfærereservat, som i 2007 blev optaget i UNESCO’s program. Reservatet, der tidligere var knyttet til skovhugst, blev i begyndelsen af 2000’erne omdannet til et forbillede på økoturisme. I dag rummer det en enestående biodiversitet med patagonsk regnskov, brusende floder, vandfald, gletsjersøen Pirehueico og udsigt til den mægtige Mocho-Choshuenco-vulkan.
Huilo Huilo er særligt kendt for sine eventyrlige hoteller, som er bygget i harmoni med naturen – ofte direkte ind i skovens træer eller med facader dækket af mos og planter. Her kan man fordybe sig i naturen på vandreture, rideture og zipline-eventyr eller blot nyde de spektakulære vandfald og skovens ro.
Panguipulli og Huilo Huilo udgør tilsammen et område, hvor både naturens storhed og menneskets kreativitet smelter sammen og giver besøgende en uforglemmelig oplevelse.